Spark se vratio: dva dana inspiracije

Nakon dve godine ograničenog kretanja i druženja, obradovala nas je vest da se ove godine vraća Spark. Spark Me je internacionalna konferencija na temu biznisa, digitala i inovacija koja okuplja internacionalne stručnjake iz ovih oblasti.

Posebna je po tome što je CSR projekat domain.me kompanije i za razliku od većine drugih konferencija kojima prisustvujemo predavači nisu sponzori. Što znači da predavači nisu došli da (prikriveno ili manje prikriveno) hvale sebe i svoju kompaniju, već da zaista podele znanje i korisne informacije o projektima na kojima rade ili su radili.

Otvaranje konferencije, Vladimir Vulic

Spark je dodatno poseban po tome što ima dušu. Organizacioni tim je je vrlo mlad, sposoban i vidi se da voli to što radi. Trude se da budu pre svega ljudi, a ne profesionalni roboti, što najčešće vidimo na sličnim događajima. Tako se često na bini dogode iznenađenja, kao na primer rođendanska torta i pesma, deca koja trče u zagrljaj svom roditelju predavaču. Atmosfera je neformalna, ljudi koji dođu su vrlo raspoloženi za druženje i razgovor. A tu je i more – pa u pauzi možeš i na plažu ili da samo gledaš i uživaš u onom beskrajnom plavetnilu.

U ovom brzom i ludom svetu, šta ćeš više?

spark me friends
Deo SparkMe ekipe u Tivtu

Ove godine kartu sam kupila čim su objavili da se Spark vraća, iako nisu objavili ni jednog predavača. Onda sam krenula da obaveštavam ljude kako je to događaj koji se ne propušta.
Nađem se onda sa mojom Marom na kafi sutradan i kaže mi ona – E, ja sam se prijavila i kupila kartu, a sad mi kaži gde mi to tačno idemo?

Kaže da veruje mojoj preporuci, još kad je videla da je to vikend moru, šta tu ima mnogo da se razmišlja.

Spark Me 2022 highlights – prvi dan

Prvog dana, po mom mišljenju najbolje predavanje bilo je od Christophera Penn-a. Vrlo je lepo objasnio šta je hijerarhija veštačke inteligencije, koja je razlika između statistike, algoritma, mašinskog učenja i dubokog učenja. Pričao je i o tome šta možemo da očekujemo od veštačke inteligencije u budućnosti, koje poslove će moći da zameni, a šta će ostati ljudska prednost.

Tokom prezentacije imao je transkript na srpskom koji je veštačka inteligencija prevodila simultano dok je pričao. Malo je teško za praćenje, ali zapravo je uradila prilično dobar posao tj da neko nije znao engleski, mogao bi da razume i isprati prezentaciju zahvaljujući tom uživo transkriptu.

Viktorija Tajlor je pričala o ljudskom iskustvu i kako sva iskustva kroz koja prolazimo u životu mogu da nas inspirišu da kreiramo nova. Bilo je vrlo simpatično to što je svako od nas dobio mini igračku da pravimo balone od sapunice, pa je na kraju njenog govora cela sala bila u milion malih balona od sapunice.

Najbolja predavanja drugog dana

Drugi dan je bio bolji od prvog. Govornici su bili inspirativniji i sa boljim veštinama prezentovanja (a sadržaj je jednako važan kao i veštine prezentovanja).

Daan Roosegaarde je pričao o svojim fantastičnim projektima i o tome kako svetlom uspeva da dizajnira i dočara različite stvari u prirodi. Na primer, organizovao je performans posebnim svetlom kojim je dočarao kako bi izgledale neke od kulturnih baština Holandije pod vodom da nema njihovih brana koje ih čuvaju.

Njega sam slušala i nedavno na World Minds konferenciji u Beogradu i jednako se oduševila projektima na kojima radi kako kreativnost i lepota mogu da se koriste i za dizanje svesti o važnim temama u svetu.

Kaže da je rečenica na sastancima – Da, ali… Ne bih mogla da se više složim sa tim.

Nagrada za najinspirativnijeg i zanimljivijeg govornika od mene ide Fredriku Harenu. Sveđanin čija je tema – govora i životnog rada – kreativnost. Izuzetno duhovit, pričao nam je o tome šta je o kreativnosti naučio iz različitih zemalja gde je putovao i istraživao baš tu temu.

Sebe zove istraživačem kreativnosti umesto stručnjakom za kreativnost. Kaže da je bolje da budemo istraživač nego stručnjak, jer stručnjaci sve znaju, a istraživači stalno uče.

Kaže da je u Kini naučio da mi reč copyright razumemo pogrešno. Ona zapravo znači copying right.

Od svakoga možemo da nešto naučimo, ako smo iskreno znatiželjni.

Razlog zašto volim konferencije su iskustva – ljudi, ideje, razgovori i osećaj koji poneseš sa sobom su neprocenjivi. Na početku karijere išla sam svuda, a sada vrlo pažljivo biram. Spark Me ostaje na listi konferencija kojoj se uvek rado vraćam.

Vidimo se sledeće godine.

3 Responses

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Analogične priče

Moj newsletter iznenađenja. Ne znaš kad će tačno da ti stigne u inbox, ali obećavam ti da će priča biti vredna tvog vremena.

Unesite ključne reči za pretragu: